poniedziałek, 19 września 2011

Krótki (nie)Pokój

Lubię kino alternatywne. Szczególnie doceniam je po seansie ogromnej ilości badziewia, które serwują nam giganci produkcji filmowej. Nieszablonowe historie, opowieści, niejednoznaczne, zazwyczaj bardzo ciekawe. Takie inne spojrzenie na różne gatunki kina. Niedawno miałem przyjemność oglądać alternatywną wariację na temat horroru. Pokój Marka Kurzoka wygrał Festiwal Niezależnych Filmów Fantastycznych i Horroru w Bielawie. Innych nie widziałem, więc nie mam porównania, ale na ten obraz na pewno watro zwrócić uwagę.

(aut. Marek K. http://marek-kurzok.blogspot.com/)
Dziesięciominutowy film to historia chorego na astmę chłopca, który spędza kolejną samotną noc w swoim pokoju. Z czasem okazuje się, że nie jest on w tym pokoju sam. Fabuła, choć oklepana, ma w tym obrazie drugorzędne znaczenie. Marek Kurzok z pomocą bardzo prostych i wykorzystanych tysiące razy motywów próbuje wystraszyć widza. Powiem szczerze, że w moim odczuciu się to udaje. Bynajmniej nie dzięki scenom grozy czy fabule (jeśli można mówić w ogóle o fabule w tak krótkim filmie), ale poprzez piękne ujęcia i stylistycznie wyważone kompozycje. Te nadmuchane słowa odnoszą się do zdjęć i sposobu realizacji Kurzoka. Dom, liść, gałąź, samochodzik, kran, krzesło, wszystko, czego człowiek używa niemal codziennie pokazane jest tu w specyficzny, dosyć niepokojący sposób. Myślę, że właśnie w tym tkwi siła tego obrazu. Kurzok z pełną świadomością w straszeniu korzysta z filarów horroru, co wychodzi mu nadzwyczaj dobrze. Wszystko dzięki realizacji, za którą Markowi należą się duże brawa. Aktorstwo na odpowiednim poziomie oraz świetnie wykreowany klimat samotności, izolacji pozwala w pełni nacieszyć się tym obrazem.
Pokój nie jest niczym wybitnym, ale trudno tego wymagać od młodego twórcy. Powiem tylko, jeżeli pasja Marka Kurzoka będzie rozwijała się w tą stronę, to zdecydowanie należy zwrócić uwagę na ten niepokojący głos w polskiej filmowej grozie. Brawo. Pozostaje mi tylko odesłać zainteresowanych na stronę autora filmu do seansu http://marek-kurzok.blogspot.com/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz